Dziczyzna jest mięsem wysoko cenionym przez mistrzów sztuki kulinarnej. Wszystko dlatego, że charakteryzuje się ona bogatym smakiem i aromatem, a także zawiera wyjątkowo dużo białka. Stąd też utarło się, że dziczyzna jest mięsem serwowanym na wyjątkowe okazje. Nie wszyscy zdają sobie sprawę jednak z tego, że aby przygotować potrawy z dziczyzny, należy korzystać wyłącznie z mięsa pochodzącego z pewnego źródła. Surowe mięso koniecznie musi być przebadane przez weterynarza, który wykluczy w nim obecność różnego rodzaju wirusów, bakterii i toksyn.
Czym jest dziczyzna?
Dziczyzna to mięso pozyskiwane z dziko żyjących zwierząt łownych – mowa tutaj między innymi o dzikach, sarnach, jeleniach, zającach, a także różnego rodzaju ptactwie.
Osoby, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z dziczyzną, mogą napotkać nieco trudności przy jej przygotowaniu. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że mięso pochodzące z dzikich zwierząt zazwyczaj jest dość twarde, dlatego należy odpowiednio je przygotować przed przystąpieniem do procesu gotowania. Najważniejsze jest sporządzenie odpowiedniej marynaty, która będzie miała za zadanie zmiękczenie mięsa i dodanie mu głębokiego aromatu. Jeśli chodzi o marynatę do dziczyzny, to najlepiej sprawdzają się wytrawne wina, oleje, przyprawy korzenne, zioła i warzywa – dzięki nim można przygotować niezwykle aromatyczne i smaczne potrawy z dziczyzny z rozmaitymi dodatkami.
Do czego nadają się różne rodzaje dziczyzny?
Jeśli chodzi o mięso z dzika, to charakteryzuje się ono dość ostrym aromatem, porównywalnym nieco do tradycyjnej wieprzowiny. Z racji tego, że dzika można przyrządzić na wiele różnych sposobów, jest to mięso wyjątkowo cenione.
Wykorzystując mięso z dzika można przyrządzić pyszną grochówkę, gulasz, zrazy, zupę, a nawet wędzone kiełbasy i szynki. Mięso z dzika zyska niepowtarzalnego charakteru i aromatu, kiedy doda się do niego nieco jałowca, oliwy, czosnku i octu winnego.
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z dziczyzną, mogą pokusić się o przygotowanie pieczonej szynki z dzika. Jest to wyjątkowo delikatne mięso, które można przyrządzić na wiele sposobów. Uprzednio zamarynowane mięso wystarczy przełożyć do rękawa foliowego, a następnie podlać wytrawnym winem. Wystarczy kilka godzin w piekarniku, by szynka dosłownie rozpływa się w ustach i stała się ozdobą każdego stołu. Wyśmienicie będzie smakować podana z sosem grzybowym.
Jak przyrządzić mięso z jelenia?
Mięso z jelenia jest w kuchni wykorzystywane nieco rzadziej niż mięso z dzika. Doskonale nadaje się do różnego rodzaju pieczeni, potrawek, dań duszonych, a także wędzonych. Na uwagę zasługują wyjątkowo soczyste żeberka, które wyśmienicie smakują podane z zawiesistym, gęstym sosem. Osoby, które wolą nieco delikatniejsze kawałki mięsa, mogą pokusić się o przygotowanie szynki bądź też polędwicy.
Mięsem, które szczególnie cenią mistrzowie sztuki kulinarnej, jest comber z jelenia. Jest to mięso, które pochodzi z części grzbietowej zwierzęcia i podawane jest wraz z kością. Comber z jelenia fantastycznie smakuje duszony w sosie własnym. Można naszpikować go przed gotowaniem wędzonym boczkiem, co sprawi, że mięso będzie jeszcze bardziej soczyste i kruche. Comber będzie smakował wyśmienicie, jeśli poda się go z tradycyjnymi ziemniakami z wody, kaszą gryczaną bądź też jaglaną. Nie wolno zapominać także o warzywnych dodatkach – pieczonych burakach, grzybach czy też zasmażanej młodej kapuście.
Potrawy z dziczyzny – dzikie ptactwo
Ptactwo stanowiło niegdyś podstawę szlacheckiego jadłospisu. Nic dziwnego – bażant, przepiórka czy też kuropatwa smakują wyśmienicie i można przygotować z nich wiele przepysznych potraw. Osoby, które preferują tradycyjne smaki, mogą pokusić się o dodanie odrobiny mięsa dzikiego ptactwa do tradycyjnego rosołu sprawiając, że nabierze on niespotykanego dotąd smaku i aromatu.
Z racji tego, że mięso bażanta jest dość twarde i ciemne, przed przygotowaniem należy umieścić je w marynacie nawet na kilka dni. Bażant pieczony z jabłkami to potrawa, która zachwyca smakiem i aromatem. Mięso przygotowane w ten sposób jest miękkie i soczyste, zwłaszcza jeśli przed pieczeniem obłoży się je słoniną.
Kuropatwa to ptak, którego mięso stosunkowo ciężko kupić w sklepach. Niemniej jednak, z pewnością warto pokusić się o przygotowanie z niego smakowitych potraw. Choćby dlatego, że mięso tego ptaka dostarcza ogromnej ilości pełnowartościowego białka.
Aby upiec kuropatwę, należy dokładnie umyć mięso i delikatnie je osuszyć. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, by skórkę natrzeć solą, pieprzem, jałowcem i odrobiną czosnku. Powinno ono spędzić w lodówce co najmniej 12 godzin. Kuropatwę trzeba piec w wysokiej temperaturze przez zaledwie 40 minut. Dobrze jest podać ją z gęstym, grzybowym sosem, a także pieczonymi ziemniakami i burakami.
W związku z tym, że tradycyjne potrawy z dziczyzny są dość dużym wyzwaniem kulinarnym, warto skorzystać z oferty restauracji serwujących tego typu dania. Dzięki temu można skosztować dziczyzny w najlepszym wydaniu.