Abstrahując od tego czy uważamy, że karmić piersią powinno się do pierwszego czy piątego roku życia, trudno nie zgodzić się z opinią, że karmienie jest ważne w rozwoju dziecka. Ale czy zastanawiamy się dlaczego? Specjaliści ze Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują karmienie dziecka wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia dziecka i kontynuowanie karmienia aż do drugiego roku życia dziecka, chyba że dziecko lub mama podejmą inną decyzję. Czasem mamy podejmują decyzję zbyt pochopnie. Wpływ na to mają bóle piersi czy bóle kręgosłupa spowodowane niewłaściwą pozycją podczas karmienia i zwykłym przemęczeniem młodych mam. Warto więc po pierwsze zaopatrzyć się w maści na piersi, które zminimalizują bóle sutków, a po drugie zaopatrzyć się w fotel do karmienia, który może spełniać dodatkowo kilka innych funkcji.
Dlaczego karmienie jest tak ważne?
Prowadzone przez dziesiątki lat badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że karmienie piersią jest zdrowe dla maluszków. Co więcej raz na jakiś czas publikowane są nowe badania wykazujące kolejne dobroczynne skutki karmienia piersią.
Wśród najważniejszych, potwierdzonych naukowo czynników, sprawiających, że karmienie piersią jest pożądane dla maluszka, wymienić należy:
- Budowanie systemu odpornościowego dziecka
- Budowanie więzi pomiędzy matką a dzieckiem
- Kolonizowanie bakterii w jelitach maluszka
- Redukcja ryzyka cukrzycy typu II u mamy
- Zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi i jajnika u mam karmiących
- Minimalizowanie ryzyka depresji poporodowej i łagodzenie bólu po cesarskim cięciu u mam
Jednak zalet karmienia piersią przez okres pierwszego roku życia dziecka jest znacznie więcej, wystarczy sięgnąć do badań naukowych publikowanych każdego miesiąca w różnych zakątkach świata. Dla przykładu Dr Kakulas z Uniwersytetu Australii Zachodniej wykazała, że zawarte w mleku matki komórki macierzyste bywają przekształcane w tkankę kostną lub tkankę tłuszczową oraz komórki wątroby oraz mózgu. Tego typu wyniki badań są niepodważalne i jasno wskazują, że jeśli tylko mamy taką możliwość, powinnyśmy karmić jak najdłużej.
Pozycje do karmienia
Jeszcze niedawno mamy udowadniały w mediach społecznościowych jak ważna jest właściwa pozycja do karmienia piersią, rekomendując jednocześnie specjalne poduszki do karmienia piersią. Jednak nie do końca taka metoda się sprawdza, zwłaszcza, jeśli dziecko żąda posiłków często i zwykle przy nich przysypia. Znacznie lepiej jest wybrać wygodną kanapę lub zaopatrzyć się w fotel wypoczynkowy, gdyż takie rozwiązania zapewniają wygodną dla kręgosłupa pozycję.
Dlaczego warto mieć dobry fotel do karmienia?
Wiadomo, że bywają sytuacje, w których musimy karmić w niewygodnej pozycji. W samochodzie, na ławce w parku, w przychodni czy gdzieś u znajomych. Jednak w domu powinno się zapewnić sobie najwygodniejszą z możliwych pozycji do karmienia. Badania naukowe dotyczące pozycji karmiących jasno wskazują na fotel jako najlepszy mebel służący wygodzie mamy przy zachowaniu bezpieczeństwa maluszka. Dlaczego tak jest? Otóż w fotelu zapewniamy kręgosłupowi odpowiednie oparcie odcinka lędźwiowego, co pozwala nam prawidłowo rozłożyć wagę, a jednocześnie jest zbawienne dla naszego i tak narażanego codziennie na przeciążenia karku. Fotel do karmienia to jednak nie tylko mebel na ten czas kiedy karmimy malucha, najlepiej by nie był specjalnie dedykowany karmiącej matce, ale po prostu uniwersalnie wygodny i ładny, wówczas będzie go można wykorzystać wiele miesięcy, a może nawet lat po okresie karmienia.
Gdzie znaleźć dobry fotel do karmienia?
Fotel, który spełni się idealnie w roli mebla do karmienia wcale nie musi pochodzić z limitowanej kolekcji dedykowanej karmiącym. Wręcz odwrotnie to mebel, który powinien przede wszystkim być wygodny. A ta wygoda sprawdzi się nie tylko w okresie karmienia, ale znacznie dłużej. Idealny fotel to taki, który daje odpoczynek przynajmniej dwóm częściom kręgosłupa. Odcinkowi lędźwiowemu oraz karkowi. Dlatego też warto inwestować w fotele głębokie i wysokie. Jeśli chodzi o miękkość wiele zależy od naszych gustów, jednak badania naukowe potwierdzają, że znacznie lepiej dla kręgosłupa, jeśli oparcie jest nieco bardziej wyprofilowane – wówczas nie zapadamy się w fotelu, a nasz kręgosłup dostaje niezbędne dla niego podparcie.
Dobry fotel do karmienia to nie tylko ten, na którym nieźle się siedzi, ale także ten, z którego łatwo jest wstać. Specjaliści ortopedzi potwierdzają, że zwykle fotele, które nas za bardzo okalają, wcale nie służą kręgosłupowi. Chodzi o to, że w ich przypadku należy poświęcić sporo energii, by z takiego fotela „wyskoczyć”, a przecież nie o to chodzi. Zwłaszcza, jeśli mamy na rękach maluszka. Możemy wybierać fotele bujane, ale warto przy tym sprawdzić czy jest w takich fotelach opcja oparcia stóp o podłoże. W takiej pozycji bowiem ciało trzyma najlepszą stabilność i jest nam po prostu wygodnie. Jeśli chodzi o styl, spróbujmy dopasować nasz fotel do karmienia do stylistyki pomieszczania, w którym fotel się znajduje. Dzięki temu odczujemy większy komfort korzystania z tego mebla, a to jak podkreślają specjaliści od wystrojów wnętrz ma ogromny wpływ na komfort wypoczywania. Tylko w sprzyjających dla mózgu okolicznościach możemy naprawdę wypoczywać i starać się wyłączyć od wszystkiego, co poza nami.