Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Jak dbać o higienę uszu?

20 czerwca 2019 higiena uszu

Utrzymanie poprawnej higieny uszu to wciąż temat sporów. Jedni radzą unikać patyczków, innym one nie przeszkadzają, a jeszcze kolejna grupa wybiera spraye i inne sposoby na zachowanie higieny. Niezależnie od tego, co zwykle wybierasz, musisz przede wszystkim zachować delikatność i staranność, gdy czyścisz swoje uszy. Jak zatem się za to zabrać, aby nie zrobić sobie krzywdy? Czy patyczki są rzeczywiście takie złe? Na co powinniśmy zwrócić uwagę podczas dbania o uszy?

1. Czy woskowina jest nam potrzebna?

2. Czyszczenie uszu za pomocą patyczków – dobre czy złe?

3. Jakie inne środki wybrać do czyszczenia?

Czy woskowina jest nam potrzebna?

Wbrew pozorom ta często irytująca wydzielina jest nam potrzebna do odpowiedniego funkcjonowania. Dzięki woskowinie wszelkie zanieczyszczenia, jakie trafiają do naszych uszu, są wyłapywane i transportowane z powrotem poza małżowinę. Z tego względu uporczywe próby usuwania jej w całości mogą Ci zaszkodzić – w przypadku higieny uszu należy zachować ostrożność i być delikatnym, aby nie podrażnić delikatnego wnętrza kanału słuchowego.

Poza funkcją oczyszczającą, woskowina pełni także drugą rolę – dba, aby nasz kanał słuchowy nie wysuszył się, co mogłoby prowadzić do podrażnień. Jest to zatem potrzebna substancja. Kiedy jednak należy pozbyć się jej nadmiaru? Jeżeli masz poczucie, że jest jej za dużo, odczuwasz wrażenie przytkanego ucha lub gorzej słyszysz, jest to oznaka, że powinieneś wyczyścić uszy. Warto im się przyjrzeć również wtedy, gdy masz wrażenie, że Ci w nich szumi lub dzwoni, a także jeżeli na co dzień przebywasz w miejscu, gdzie dużo się pyli lub jest sporo kurzu. W takiej sytuacji najlepiej dokładnie czyścić uszy, co najmniej raz na 2-3 dni.

Czyszczenie uszu za pomocą patyczków – dobre czy złe?

Musisz przede wszystkim pamiętać, że patyczek higieniczny to tylko narzędzie. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz go w sposób poprawny, czy też nie. Patyczki służą do czyszczenia zewnętrznej części ucha i w tym wypadku są niezastąpione. Nie należy ich jednak pod żadnym pozorem wpychać do wewnątrz, ponieważ możesz wywołać efekt odwrotny do zamierzonego – nagromadzona woskowina zostanie wepchnięta w ucho, gdzie uformuje tzw. korek, który może pogorszyć Twój słuch lub nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Takie korki są dość popularną przypadłością i najlepiej jest usuwać je u lekarza. Wtedy mamy pewność, że zostanie to przeprowadzone w poprawny sposób.

Jakie inne środki wybrać do czyszczenia?

Skoro nie patyczkami, to czym zatem czyścić ucho? Możesz to robić po prostu wodą, np. przy okazji mycia włosów. Dużą popularnością cieszą się również specjalistyczne spraye do uszu, zwykle złożone z kilku różnych olei, których zadaniem jest oczyszczanie wnętrza ucha i często także zapobieganie powstawania korków z woskowiny. Takiego środka używa się zwykle 2-3 razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Na rynku dostępnych jest wiele takich preparatów, więc z łatwością wybierzesz ten najlepszy dla siebie.

Właściwa higiena uszu to przede wszystkim delikatność. Niezależnie od tego, czy czyścisz tylko zewnętrzną, czy także wewnętrzną część ucha, powinieneś robić to ostrożnie i powoli. W zależności od wykorzystanych produktów czynność należy powtarzać kilka razy w tygodniu, w zależności od tego, ile woskowiny zwykle zbiera Ci się w uszach.

Źródło:
https://drmax.pl/blog-porady/czyszczenie-uszu-patyczkami-jest-niebezpieczne-to-jak-czyscic-uszy/

Parenting & Lifestyle

Za naszym blogiem stoją eksperci z pasją do zdrowia, żywienia i rozwoju dziecka. Nasi specjaliści dzielą się swoją wiedzą, oferując praktyczne wskazówki i sprawdzone przepisy, które pomogą Ci troszczyć się o Twoje dziecko i całą rodzinę. Z nami odkryjesz, jak dbać o zdrowie na każdym etapie życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

czyli co to jest salamander gastronomiczny
mokasyny damskie

Jak nosić mokasyny damskie?

24 kwietnia 2024

Do czego przyda Ci się serum

Jesteś zainteresowany reklamą?