Nasz sposób dokonywania płatności coraz bardziej się zmienia. Należności płacimy przelewem, telefonem czy kartą płatniczą. Nie musimy pilnować się wyruszając na zakupy i sprawdzać ile gotówki mamy w portfelu, a nawet nie musimy szukać bankomatu, by wyjąć gotówkę, zapłacimy po prostu kartą. Jednak takie udogodnienia po pierwsze nie dotyczą wszystkich obywateli, a pod drugie wcale nie rozwiązały sprawy posiadania portfela. Większość z nas nie może się bez niego obyć i nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez tego drobiazgu.
Portfel ze skóry
Portfel to pewien rodzaj pojemnika, opakowania na banknoty oraz monety, najczęściej wykonany jest ze skóry, czasem z innego materiału. Współcześnie rola portfela uległa poszerzeniu, przechowujemy w nim nie tylko pieniądze, ale dokumenty tożsamości, karty płatnicze, karty lojalnościowe a czasem nawet notatki. Na przestrzeni lat moda, ale i funkcje portfeli uległy przekształceniom, zmieniał się ich kształt, wielkość i materiał. Zmieniające się potrzeby wymuszały kolejne drobne udogodnienia. Jeszcze do niedawna, najważniejszą częścią portfela była przestrzeń na bilon, dzisiaj uległa ona znacznemu zmniejszeniu na korzyść miejsca dla kart płatniczych czy wizytówek.
Dlaczego skóra to najlepszy materiał na portfel?
Bez względu na zmieniającą się modę a nawet proekologiczne trendy cały czas najlepszym materiałem do wykonania portfela pozostaje skóra naturalna. Na rynku dostępne są produkty wykonane ze skóry cielęcej, bydlęcej, świńskiej, koziej i owczej. W zależności od sposobu garbowania surowiec staje się delikatny i miękki lub grubszy i sztywniejszy. Do uszycia portfeli wykorzystuje się przede wszystkim delikatne i miękkie skóry cielęce. Oprócz skórzanych portfeli z tego typu skóry szyje się wszelkie etui, portmonetki, torebki czy drobną galanterię. Ale ciekawy efekt można też uzyskać wykorzystując skórę świńską, chociaż najczęściej szyje się z niej portfele o określonym kształcie podkówki. Również delikatna skóra kozie sprawdzi się jako materiał na portfel, portmonetkę, wizytownik czy organizer. Jako odpowiednik tańszy wykorzystuje się też skórę owczą. Portfele damskie skórzane to zakup na wiele lat. Im są starsze i bardziej zużyte tym piękniej wyglądają. Z czasem skóra odrobinę mięknie i portfel gładko układa się w dłoni, zawsze jednak zachowując swój kształt.
Jak uszyć portfel ze skóry, czyli kaletnictwo
W kaletnictwie, do szycia portfeli ze skóry wykorzystuje się bardzo często aniliny, przede wszystkim dlatego, że są miękkie i podatne. Zwykle pokrywa się je kryjącymi dokładnie farbami mającymi w swoim składzie pigmenty przeświecające tak, by widoczne było naturalne lico skóry.
Często wykorzystywanym surowcem do szycia portfeli są też dwoiny, czyli materiał pozbawiony lica powstały podczas procesu obróbki skóry. Dwoiny dodatkowo się uszlachetnia i nadaje wygląd skóry licowej, wyroby z tego surowca są tańsze i łatwiejsze w obróbce. Portfele szyje się również ze skóry zamszowej, po usunięciu z niej mocnego lica i przeszlifowaniu całej powierzchni. Do wyrobu portfeli a częściej sztywnych etui na np. na karty płatnicze wykorzystuje się też skórę blankową lub juchtową, czyli skóry rymarskie.
Producenci portfeli stosują coraz częściej skórę ze zwierząt egzotycznych i szyją portfele ze skóry krokodyla, płaszczki, węża, rekina czy jaszczurki. Nie są to wyroby tanie, jednak amatorzy tego rodzaju galanterii muszą zdawać sobie sprawę, że materiał, z którego je uszyto mógł być pozyskiwany nielegalnie.
Jak uszyć portfel?
Portfel należy do akcesoriów, które można samodzielnie wykonać w domu. Można to zrobić ręcznie lub maszynowo. Stosunkowo prosty schemat wykrojnika sprawia, że teoretycznie nie trzeba mieć ani doświadczenia ani specjalnych umiejętności, by uzyskać pełną funkcjonalność portfela. Kluczowym dla powodzenia przedsięwzięcia będzie albo miękkość skóry, albo odpowiednia maszyna do szycia grubszych tkanin lub narzędzia kaletnicze na domowy użytek. Niemniej jest to całkowicie wykonalne a satysfakcja z uszycia niewspółmierna.