Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Pielęgniarka środowiskowa – co warto niej wiedzieć?

6 marca 2019 pielęgniarka środowiskowa

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że może skorzystać z pomocy i opieki pielęgniarki środowiskowej. Pielęgniarka środowiskowa jest zatrudniona w państwowej służbie zdrowia, może świadczyć pomoc i opiekę nad różnymi osobami, w tym na przykład nad ludźmi starszymi lub kobietami w połogu, w miejscu zamieszkania tych osób. W swojej przychodni rejonowej należy wypisać specjalny wniosek, za pomocą którego zgłasza się zapotrzebowanie na pomoc pielęgniarki.

Dla kogo pielęgniarka środowiskowa

Z pomocy pielęgniarki środowiskowej mogą na przykład skorzystać kobiety po porodzie, w połogu. Zwyczajowo kobiety w tym stanie korzystają z pomocy położnej środowiskowej, która może odbyć kilka wizyt w miejscu zamieszkania matki i noworodka. W późniejszym etapie, kiedy wyczerpie się już możliwość wizyt położnej środowiskowej, można zawnioskować o wizyty pielęgniarki. W czym może ona pomoc na takim etapie? Pielęgniarka środowiskowa może na przykład ściągnąć szwy kobiecie, która miała szyte krocze po porodzie. Może oglądać i opatrywać rany, na przykład po cesarskim cięciu. Generalnie rzecz biorąc we wszystkich przypadkach, kiedy potrzebna jest tego typu fachowa pomoc, a utrudniona jest wizyta u lekarza w gabinecie, przydatna okaże się wizyta pielęgniarki środowiskowej. Pierwsze tygodnie z noworodkiem na pokładzie nie są łatwe, kobiecie czasami bardzo trudno jest wyjść z domu, by zająć się sprawami swojego zdrowia. Pomoc pielęgniarki środowiskowej będzie tutaj zatem nieoceniona.

Wsparcie i instruktaż w pielęgnacji noworodka

Kolejny zakres pomocy to instruktaż w pielęgnacji noworodka. Nie wszyscy ludzie oczekujący dziecka mogą skorzystać ze szkoły rodzenia, gdzie najczęściej są podejmowane również tematy pielęgnacji noworodka. Pielęgniarka środowiskowa może być zatem pomocna wtedy, gdy matka dziecka nie jest do końca biegła na przykład w kąpieli maluszka. Poza tym pielęgniarka może obejrzeć również kikut pępuszka, fachowo ocenić, czy wszystko dobrze się goi. Bardzo często pielęgniarki środowiskowe noszą ze sobą również wagę, dzięki czemu mogą dokonać pomiaru masy ciała dziecka. W pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka regularne sprawdzanie masy ciała jest bardzo ważne. Pielęgniarki mierzą również obwód główki oraz obwód klatki piersiowej, które są kolejnym ważnym parametrem zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka. Pielęgniarka środowiskowa również potrafi zbadać czy ciemiączko małe oraz ciemiączko duże prawidłowo się zrastają. Mogą doradzić w kwestii radzenie sobie z ciemieniuchą, pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Niektóre pielęgniarki znają się również na kwestiach karmienia piersią, a nawet pracują jako doradczynie laktacyjne. A zatem kobieta po porodzie, w pierwszych tygodniach połogu, ale też na trochę późniejszych etapach bycia z dzieckiem w domu, może w bardzo szerokim zakresie skorzystać z porady i fachowej pomocy ze strony pielęgniarki środowiskowej.

Pomoc dla osób, które wyszły ze szpitala

Pielęgniarka środowiskowa nie jest jednak tylko i wyłącznie osobą do kontaktu dla kobiet w połogu. Może udzielać pomocy i opieki również ludziom na przykład wychodzącym ze szpitala, którzy nie mają nikogo i są samotni, a wymagają codziennej pomocy i opieki chociażby w zmienianiu opatrunków czy pielęgnacji ran. W takich sytuacjach może się tym zająć również pielęgniarka środowiskowa, która w miejscu zamieszkania chorego będzie dokonywała tych czynności pielęgnacyjnych. Ważna pomoc może dotyczyć również profilaktyki antyodleżynowej, albo na przykład żywienia i diety po różnych operacjach układu pokarmowego. Pielęgniarka środowiskowa może również zająć się na przykład podłączeniem kroplówki, jeżeli jest ona zalecana każdego dnia dla zdrowiejącego chorego. Może wykonywać wlewy dożylne, lewatywę, a także zakładać cewnik u kobiet oraz u mężczyzn. Wszystkie tego typu czynności są przez nią wykonywane w miejscu zamieszkania chorego, jeżeli stan zdrowia pacjenta jest taki, że nie ma konieczności by przebywał w szpitalu.

Nieoceniona pielęgniarka środowiskowa

Pielęgniarka środowiskowa może być zatem naprawdę takim dobrym duchem w życiu bardzo wielu rodzin. Z pewnością okaże się pomocna dla wszystkich tych pacjentów, którzy są już w terminalnym etapie choroby, a nie przebywają w hospicjum, tylko ostatnie chwile życia spędzają w domu. To właśnie dlatego pielęgniarki środowiskowe tak często wspierają osoby chorujące na nowotwory. Ważne jest to, aby pamiętać, że zakres działań pielęgniarki środowiskowej jest naprawdę bardzo szeroki. Mogą to być zatem typowe czynności pielęgnacyjne związane z opatrywanie ran, dezynfekowaniem, ściąganiem szwów, a także podawaniem tlenu, podłączeniu kroplówek, czy zakładaniem cewnika. Szeroki wachlarz pomocy świadczonej w miejscu zamieszkania, ułatwia codzienne funkcjonowanie chorego w domu, oraz zapewnia mu należytą pomoc wtedy, gdy człowiek mieszka sam i nie ma nikogo bliskiego. Bez wątpienia w takich sytuacjach ważna jest również obecność kogoś, z kim można sympatycznie porozmawiać. Zatem pielęgniarka środowiskowa może stać się prawdziwą bliską osobą dla każdego, kto korzysta z jej pomocy przez dłuższy czas. Dla wielu pacjentów możliwość przebywania w domu to wiele mniej stresu i zmartwień, niż gdyby musieli przebywać w szpitalu. Wizyty pielęgniarki środowiskowej zapewniają za tą codzienną fachową opiekę i wsparcie.

Parenting & Lifestyle

Za naszym blogiem stoją eksperci z pasją do zdrowia, żywienia i rozwoju dziecka. Nasi specjaliści dzielą się swoją wiedzą, oferując praktyczne wskazówki i sprawdzone przepisy, które pomogą Ci troszczyć się o Twoje dziecko i całą rodzinę. Z nami odkryjesz, jak dbać o zdrowie na każdym etapie życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Catering dietetyczny w Lublinie
zasady pielęgnacji skóry
dieta pudełkowa

Jesteś zainteresowany reklamą?