Narodziny dziecka to duże wydarzenie, do którego należy się dobrze przygotować. Noworodek potrzebuje jak najlepszej opieki, bezpiecznego i spokojnego otoczenia, dlatego wszystko musi być dopracowane i zorganizowane na ostatni guzik. Ciąża to czas, aby poznać wszystkie istotne informacje na temat opieki nad dzieckiem oraz, aby przygotować dziecięcy pokoik. Czego potrzebuje noworodek? Czy prześcieradło nieprzemakalne, kocyk, zabawki, pościel dla dzieci to obowiązkowe elementy wyprawki dla niemowlaka? Przeczytaj praktyczny poradnik, jak przygotować wyprawkę na narodziny dziecka.
Co możemy przygotować wcześniej?
Wyprawkę dla niemowlaka, najlepiej jest zacząć planować małymi krokami już kilka miesięcy przed porodem. Warto jest poczytać i dobrze się zastanowić przed zakupem akcesoriów, tak aby wybrać rzeczy najlepszej jakości, bezpieczne i odpowiednie dla dziecka. Mowa tu o takich produktach jak pościel dziecięca 140×200, kocyk czy poduszka dla niemowlaka. Kiedy urodzi się dziecko, nie ma za wiele czasu na robienie zakupów. Dlatego, ważne jest, aby wszystkie najważniejsze kwestie były zorganizowane jeszcze przed narodzinami malucha.
Meble do pokoju dziecięcego
Urządzanie pokoiku dla dziecka to czysta przyjemność. Wybór uroczych dziecięcych dodatków to moment, na który czeka każda przyszła mama. Niemowlę nie potrzebuje więcej niż łóżeczko, komoda na ubranka i przewijak. Najlepiej sprawdzi się drewniane łóżeczko z atestem, które będzie zapewniało wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Dodatkowo powinniśmy zakupić materac, osłonkę oraz kocyk lub lekką pościel. Mała komoda lub kilka szuflad na ubranka, czapeczki i pieluszki, zdecydowanie powinny wystarczyć. Do przewijania należy zakupić przewijak oraz podkładki, które pozwolą zachować czystość i porządek.
Wózek, fotelik i nosidełko
W zależności od tego, w jakiej porze roku, nasze dziecko przychodzi na świat, możemy wybrać się z nim na spacer już niedługo po porodzie lub poczekać kilka tygodni. Jeżeli chcemy zacząć spacery jak najszybciej, powinniśmy wcześniej zastanowić się, jaki wózek wybrać. Dostępnych jest wiele modeli. Przede wszystkim należy wybrać taki, który będzie bezpieczny, wygodny dla dziecka i rodzica, lekki i praktyczny. Łatwość w składaniu i przechowywaniu to duży atut. Podobnie jak możliwość zamiany wózka z gondolą na wózek typu spacerówka. Najbardziej praktyczną opcją jest wózek, który łączy wszystkie najważniejsze funkcje do transportu dziecka. Niektóre wózki mają możliwość stosowania wyciąganych części jako nosidełka oraz fotelika do samochodu.
Akcesoria do kąpieli
Pierwsza kąpiel w domu może odbyć się już zaraz po powrocie ze szpitala. Musimy mieć przygotowaną małą wanienkę, miękki i odpowiedni ręcznik dla dziecka oraz kosmetyki do pielęgnacji. Przydać może się również myjka, która pozwala na masowanie ciałka niemowlęcia oraz antypoślizgowy wkład na dno wanienki.
Ubranka i pieluszki
Nie zaleca się kupowania zbyt wielu ubranek, ponieważ dzieci bardzo szybko rosną i większość z nich maluch ubierze zaledwie po kilka razy. Należy także brać pod uwagę podarunki od gości. Zazwyczaj to właśnie ubranka są wybierane na prezenty dla noworodków. Przygotowaliśmy listę minimalnej ilości ubranek, które powinniśmy przygotować.
Do szafy malucha przygotuj:
- 8 pajacyków z łatwym dostępem do pieluszki
- 12 koszulek i 6 kaftaników
- po 4 sztuki body z krótkim i długim rękawem
- 3 czapeczki
- 3 pary skarpetek
- śpioszki
- 3 cieplejsze sweterki
Jeżeli nasze dziecko urodzi się w zimie, koniecznie należy przygotować kombinezon, cieplejszą czapkę, szalik i rękawiczki.
Poza jednorazowymi pieluszkami dobranymi rozmiarem do noworodka powinniśmy dodatkowo przygotować 2 pieluszki flanelowe i 10 pieluch tetrowych.
Jak długo przed porodem można zacząć przygotowywać ubranka?
Nie jest konieczne czekanie na ostatnią chwilę, z przygotowaniem szafy dla maluszka. Wyprane i wyprasowane ubranka kilka tygodni przed porodem, przechowywane w czystym miejscu, na pewno będą bezpieczne dla noworodka.
Kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji
Dla noworodka konieczne będą odpowiednie kremy do ciała, płyny do kąpieli, mokre chusteczki, zasypki. Na miesiące letnie należy przygotować kremy przeciwsłoneczne dedykowany dla skóry noworodka. Podczas zimy, także należy stosować u dzieci kremy ochronne. Przyda się także krem do pupy oraz na podrażnienia. Powinniśmy dbać o odpowiednie nawilżenie skóry i wybierać kosmetyki, które nie będą powodować zaczerwień i wysypek.
Dodatkowe przybory do pielęgnacji niemowlaka:
- nożyczki do paznokci
- termometr
- sprzęt do odciągania wydzieliny z nosa
- szczotka do włosów z naturalnym włosiem
- niemowlęce patyczki do uszu
- środek do odkażania pępka
Butelki do karmienia
Nawet jeśli karmimy piersią, powinniśmy mieć przygotowanie co najmniej 2 butelki. Przydadzą się, kiedy będziemy mieć nadmiar pokarmu lub kiedy naturalne karmienie z jakiegoś powodu stanie się niemożliwe. Dzięki butelce czynny udział w karmieniu może brać także ojciec dziecka, co wzmacnia więź między nimi.
Wyposażenie wyprawki dla noworodka zależy od pory roku, w której na świat przychodzi nasze dziecko. Wiele rzeczy możemy kupić już po porodzie. Smoczki, bujaki, zabawki, grzechotki i inne dodatkowe akcesoria czy dekoracje do pokoju dziecięcego mogą poczekać. Każdy rodzic samodzielnie decyduje czy chce stosować różnego rodzaju kołyski i smoczki. Warto się przygotować, tak aby nic nie brakowało naszemu dziecku, a jego pierwsze dni życia była spokojne i bezpieczne.